Apple, iPhone’da Lightning Girişine Veda Edebilir!

Güncel Teknoloji
#1
[Resim: apple-lightning.jpg]

Apple, iPhone’da Lightning Girişine Veda Edebilir!
Avrupa Parlamentosu, mobil cihazlar için ortak bir bağlantı girişi standardı oluşturmak adına önemli bir karar aldı. Alınan karara göre Apple, gelecek iPhone modellerinde Lightning girişine “zorunlu olarak” veda edebilir!
Avrupa Parlamentosu, Lightning Bağlantısının USB-C İle Değişmesini İstiyor!
Günümüzde piyasaya çıkan akıllı telefonlar; USB 2.0, USB-C ve Lightning standartları ile kablolu bağlantı kuruyor. Bu standartlar 2000’li yıllara göre önemli ölçüde azalmış olsa da, kullanıcılar halen cihazlarına uygun şarj kablosu aramaya devam ediyor. Ayrıca farklı bağlantı standartlarına sahip cihazlar arasındaki geçişler de elektronik atık miktarını artırıyor.
[Resim: apple-lightning-2.jpg]
Uzun süredir ortak bağlantı standardı belirleme konusunda çalışmalar yapan Avrupa Parlamentosu, konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir oylama gerçekleştirdi. 582 kabul oyuna karşılık 40 red çıkan oylamada yasa taslağının hazırlanması kararı kabul edildi. Temmuz’a kadar hazırlanacak tasarı ile kullanımda olan bir bağlantı standardının zorunlu tutulması yönünde görüş bildirilecek. Bu bağlantının da günümüzde sıkça kullanılan USB-C olacağı belirtiliyor.
Avrupa’da tek tip bağlantıya geçilecek olması, cihazlarında Lightning kullanan Apple’ı olumsuz etkileyeceğe benziyor. Cupertino merkezli teknoloji devi, “yeniliğin engellenmesi” ve dönüşüm sürecinde daha fazla atık üretilme gerekçesi ile bu karara karşı çıkıyor. Analistler ise bu çıkışın sebebini iPhone’larda bulunan Lightning bağlantısının USB-C’ye dönüştürüleceği için oluşacak gelir kaybına bağlıyor.
[Resim: apple-lightning.gif]
AP’ye göre, ortalama 17.2 kg olan kişi başı e-atık oranı bu dönüşümden sonra 5 kg’a kadar gerileyecek. Ayrıca bağlantı girişinin ortak hale gelmesi ile şarj kablolarının bir süre sonra kutu içeriğinden kaldırılması bekleniyor.
Aşağıdaki 1 üye EnesDGN üyesinin mesajını beğendi:
Proton
Bul
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi
Hızlı Menü:
task