Hosting Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Alan adı ve Sunucu Yönetimi
#1
Hosting, kelime anlamı olarak barındırma anlamına gelir. Çoğu zaman internet server ile karıştırılan hosting birbiriyle bağlantılı yalnız değişik kavramlardır. İnternet server, internet sitenize ilişik dosyaları saklayan ve web kullanıcılarının erişimine sunan bilgisayarlara verilen isimdir. Bu veri gizleme ve yayınlama işlemine de internet hosting denir. Bir internet sayfası açmanız için hem domain aynı zamanda hosting icap eder.

Hangi Hostingi Tercih Etmelisiniz?
Satın alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım kriterler vardır. Alacağı trafik, kullanılacağı işletim sistemi, e-posta, internet alanı, veri tabanı, subdomain ile beraber tercih edeceğiniz şirket ve paket internet sitenizin kullanışlılığı açısından çok önemlidir. İlk olarak, kullanılacağı işletim sistemine bakılırsa Linux hosting ve Windows hosting olmak suretiyle ikiye ayrılır. Sitenizin yazılacağı kodlama diline bakılırsa işletim sistemini seçmelisiniz. Doğrusu .ASP ve . ASPX olarak yazıyorsanız Windows, PHP dilinde ise Linux’ı tercih etmelisiniz.
 
Hosting Kapasitesinde Dikkat Etmeniz İhtiyaç duyulan Hususlar
Hosting alanı internet sitenizde kullanacağınız görsel, işitsel ve edebi içeriklerin saklandığı alanın genişliğidir. Sitenizin gereksinim duyan alandan fazlasını almak maddi olarak da yük olacağı için gereksizdir. Bu yüzden, ihtiyacınız olanı almak ve ileride gerekirse genişletmek daha anlamlı olur. Hosting paketlerinde trafik, sitenize aynı anda girecek olan birey sayısına bağlıdır. İçeriğiniz ne kadar doluysa sitenize giren birey sayısı o denli fazla olur. Bu nedenle, evvelinde tahmini trafik belirlenmeli ve buna bağlı olarak, seçim yapılmalıdır. Öteki kriter olan veritabanı, birbiri ile bağlantılı olan verilerin depolandığı alandır. MySQL ve MsSQL olarak ikiye ayrılan veritabanı seçimini internet sitenizin yazılımına bakılırsa yapmalısınız. Subdomain ise ana domainin altında oluşturulacak domainlerdir. İnternet projenizin kapsamını baz alıp, paketlerin muhteviyatında yer edinen subdomaine dikkat etmelisiniz. E-posta kullanması da sizin için oldukca önemlidir. Bu sebeple tercih edeceğiniz paket içinde kaç tane e-posta kullanabileceğinize dikkat etmelisiniz. Paket fiyatlarının da bütçenizi sarsmamalıdır. Hosting paketi seçerken içerik ve fiyat açısından karşılaştırmalar yapmalısınız. Kendiniz için ülkü paketi seçerken sitenize bağlanacak günlük kullanıcı sayısı, sitenizin türü, aylık geçirme, disk kapasitesi şeklinde pek oldukça unsura dikkat etmelisiniz. Aylık aktarma, sitenize giren ziyaretçilerin meydana getirdiği toplam veri transferidir. Ziyaretçiler sitenizde yer edinen sayfaların boyutu kadar veri transferi yapar. Disk şu demek oluyor ki kapasite, siteniz için planladığınız içerik ile ilgilidir. Video bazlı içerikler düşünüyorsanız yüksek kapasiteli bir hosting düşünmeniz daha yararlı olur. İşlemci, sitenizin yüklenme hızını direkt etkisinde bırakır. Sunucu başına azca sayıda hosting barındıran firmaları tercih etmelisiniz. Ram de işlemci benzer biçimde yüklenme hızı ile bağlantılıdır. Ziyaretçileriniz internet siteniz açılırken vakit yitirmek istemeyeceği için süratli olması siteye girişi kolaylaştırır ve daha sık istek görür. İnternet siteniz talep eder kurumsal talep eder blog sayfası olsun, satın almadan dilediğiniz bir sayfayı gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle firmanızı ayrıntılı olarak araştırmalı, bütçenize ve ihtiyacınıza müsait olan en iyi paketi seçmelisiniz. Böylece, internet sitenizin ileriki dönemlerde gelişimini de etkilersiniz.
Aşağıdaki 2 üye Elektron üyesinin mesajını beğendi:
EnesDGN, Proton
Son Düzenleme: 08-02-2020, Saat: 21:11, Düzenleyen: Elektron.
Bul
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi
Hızlı Menü:
task