İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? Ne işe yarar?

Webmaster Genel Konular
#1
[Resim: 6rqqQP.png]

"Content Management System" yani Türkçe'de karşılığı, "İçerik Yönetim Sistemi" olan ve kısaltmış hali ile CMS diye adlandırılan sitelerinizin içeriklerini yönetmenize olanak sağlayan sistemlerdir. CMS bir program veya yazılım olmamakla beraber Html, Php, Asp, Javascript, CSS vb gibi birçok dilin bir araya gelerek oluşturduğu bir yapıdır. Sitelerinizde kullanıcıya sunmak istediğiniz içerikleri bu CMS yapıları sayesinde kolaylıkla yayımlayabilirsiniz. 

İçerik yönetim sistemleri sadece içerik yayımlamanın dışında kullanıcıların sistemlere giriş yaparak üyelik oluşturma, alışveriş yapma, banka hesaplarını kontrol etme, online devlet hizmetlerini görüntüleyebilme gibi imkanlarda sunar. Genel olarak CMS;  görüntüleme, kontrol ve kaydetme gibi işlevlere sahip olan tüm sitelerde var olan bir yönetim mekanizmasıdır.

CMS tanımı ilk kez kullanıldıktan sonra 1995 yılında CNET şirketinin kendi içerik yönetim sistemlerinin geliştirilmesi için Vignette şirketi ile anlaşmasıyla ortaya bu sistemlerin bir pazar alanı oluşturabileceği fikri gelişti. Böylelikle içerik yönetim sistemleri günümüze kadar ticari bir sektör olarak geldi ve zaman geçtikçe alt dalları oluştu. Günümüzde birçok ücretli veya ücretsiz içerik yönetim sistemleri bulunmaktadır.  Bunların arasından Dünya'da  en çok sevilen sistem olan Wordpress ilk sırayı yer almaktadır.
Aşağıdaki 1 üye Proton üyesinin mesajını beğendi:
Nötron
Son Düzenleme: 09-12-2016, Saat: 10:12, Düzenleyen: Proton.
Bul
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular
Son Yorum
12-06-2017, Saat: 15:38
Son Yorum: devrimumut
Hızlı Menü:
task