Wordpress yedekten geri yükleme yapma

Wordpress Kurulum
#1
Wordress yedekten geri yükleme  nasıl yapılır bu konuyu en kısa ve özet şekilde anlatalım. Hali hazırda elimizde bir yedeğimizin olması şart ancak ne kadar eski olursa içerikleriniz o kadar çok kayba uğramış olur. WordPress yedekten geri yükleme işlemine aşağıdaki adımları takip ederek başlayabilirsiniz;

Öncelikle yeni bir wordpress sitesi kurarken yaptığımız gibi bir veritabanı oluşturacağız. Konu ile ilgili bilgi almak için adım adım wordpress kurulumu yazımızı okuyabilirsiniz. Daha sonra sunucumuz cPaneline giderek phpMyAdmin‘i açıyoruz. Aşağıda 1 ile gösterilen yerde yeni oluşturduğumuz veritabanını seçiyoruz, 2 ile gösterilen ‘İçe Aktar‘ sekmesini de seçerek numaralı kısımda ‘göz at‘ sekmesinden daha önceki yedeğini aldığımız ve bilgisayarda bulunan .sql uzaantılı dosyamızı bulup ‘Tamam‘ diyoruz. 4 numaralı kısımlarda hiçbir değişiklik yapmadan ‘Git‘ sekmesi tıklandığında tüm veritabanı yeni oluşturduğumuz veritabanının içine aktarılıyor.

[Resim: manuel-geri-yukleme-phpmyadmin.png]

phpMyAdmin ile veritabanını sunucuya gönderme

Sonuç olarak;

[Resim: manuel-geri-yukleme-bitti-onayi.png]

şeklinde olumlu bir uyarı alıyoruz. Sol menüdeki yeni veritabanını tıkladığımızda aşağıya doğru açılan ve içerisinde veritabanı tablolarımızı barındıran bir listeyi görmüş olacağız.

[Resim: manuel-geri-yukleme-sonuc.png]Veritabanı tablolarımızın listesi

Şimdi sıra geldi yedeğini aldığımız dosyaları sunucumuza göndermeye. Bunun için yine dosya gönderiminin en sağlıklı yöntemi olan FTP programı yardımıyla dosyalarımızı sunucuya göndereceğiz. cPanel veya Plesk panel içerisinden dosya yönetimi yoluyla da bunu yapabilirsiniz. Konu ile ayrıntılı bilgiyi FTP programı kullanımı yazımızdan edinebilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz sol taraftaki dosyaların tamamını seçerek mausun sağ butonu tıklandığında açılan listeden ‘karşıya yükleyin‘ sekmesini seçerek dosyalarımızı gönderiyoruz.


[Resim: manuel-geri-yukleme-ftp-dosya-aktar.png]

[i]Ftp programı ile dosyaların sunucuya gönderilmesi

Yükleme bittikten sonra kullandığınız web tarayıcıyı açarak (Chrome veya Firefox) sitemizin adını yazdığımızda aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak, bu sayfayı gördüğünüzde paniğe gerek yok, hatta bu sayfa yerine siteniz açılırsa o zaman panik yapın derim 
[/i]
[Resim: manuel-geri-yukleme-hata-mesaji.png]

Bu sayfa henüz dosyalar ile veritabanı arasında bağlantı yapmamış olduğumuzu göstermektedir. Şimdi aşağıda resimde de göreceğiniz üzere wp.config.php adındaki dosyada bazı düzenlemeler yapacağız. Bu dosyaya sitenizin ana dizinindeki dosyalardan ulaşabilirsiniz veya yedeğini aldığınız site dosyalarının içinde de mevcuttur. Dosyayı herhangi bir not defteri uygulaması ile açın (notepad++ benim  favorim), aşağıda resimde 12 ve 3 ile gösterilen yerlere sırasıyla yeni oluşturduğunuz veritabanı adı, kullanıcı adı ve parolayı eskilerini silerek yazın ve dosyayı kaydedin. Yeni kaydedilen dosyayı yine eski bulunduğu konuma yani ana dizine geri gönderin.

[Resim: manuel-geri-yukleme-config-edit.png]


Şimdi sitenizin sayfasını yenileyin ve sisteminizin sorunsuz çalıştığını göreceksiniz. Bu adımları yaptıktan sonra hata almaya devam ediyorsanız yorum yaparak ve ya iletişim bölümünden destek alabilirsiniz.
Aşağıdaki 2 üye Emin Can üyesinin mesajını beğendi:
Muhammet, Proton
Bul
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi
Hızlı Menü: