Yandex Metrica Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yandex
#1
Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica sitenizde ki akış trafiğini izlemenizi sağlayan ve hemen hemen Google Analytics mantığı ile çalışan bir Yandex servisidir. Bir nevi sayaç hizmeti de diyebiliriz. Metrica hizmeti ücretsiz olup hizmet arayüzünden oluşturacağınız kodu sitenize yerleştirmeniz halinde servisi aktif olarak kullanabilirsiniz.


Yandex Metrica İle Neler Yapabilirim? 

Google Analytics'te de bulunan çoğu istatistik ve grafik tablolarını bu servis'te de bulabilirsiniz. Yandex Metrica ile;
  • Sitenize gelen ziyaretçi sayısını
  • Ziyaretçilerin nerelerden geldiklerini
  • Sitenizde hangi sayfalarda gezindikleri
  • Ticaret siteleri için satış raporlarını
  • Sitenizde ki davranışlarını 
vb. gibi bir çok istatiksel verilere ulaşabilirsiniz. Üstelik WebVisor özelliği ile sitenizi ziyaret edenlerin aktivitelerini, online kalma sürelerini, gezindikleri sayfa sayılarını , doldurdukları formları ve tıklamalarını izleyebilirsiniz.

[Resim: pXBlam.png]

Yandex Metrica Nasıl Kullanılır?

Bu servisi kullanmak istiyorsanız öncelikle bir Yandex hesabına ihtiyacınız olacaktır. Eğer hesabınız yok ise https://passport.yandex.com.tr/registrat...e=register bu sayfadan kayıt olunuz. Yandex hesabınıza giriş yaptıktan sonra https://metrica.yandex.com.tr/add/ sayfasından aşağıda ki gibi sitenizin bilgilerini giriniz. Kullanım şartlarını onayladıktan sonra "Sayaç Kur" butonuna tıklayınız.

[Resim: OV7Qo5.png]

Ardından gelen sayfada karşınıza aşağıda ki gibi seçenekler çıkacaktır. Kendinize göre bu seçenekleri değiştirdiğinizde altında sayaç kodunda değişimler olacaktır. 

[Resim: zard0D.png]

Yaptığınız ayarları kaydedip sayaç kodunu kopyalayınız ve sitenizin tüm sayfalarında görünecek şekilde <body></body> taglarının arasına bir yere yerleştiriniz. 

[Resim: GPoL97.png]

Böylece Metrica servisini kullanmaya başlayabilirsiniz. Kolay gelsin.
Aşağıdaki 1 üye Proton üyesinin mesajını beğendi:
Nötron
Bul
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular
Son Yorum
Hızlı Menü: