Youtube'dan Nasıl Para Kazanabilirim?

Youtube
#1
[Resim: youtube-para-kazanma.png]


Bu yazımızda internet üzerinden para kazanabileceğimiz mecralardan biri olan Youtube üzerinde duracağız.

Youtube, uçsuz bucaksız bir okyanusa benzer siz de bu okyanusta ilerleyen bir gemi kaptanına…  Hayal gücünüz ve emeğiniz ne kadar çoksa geminiz ve bu gemiye alacağınız yolcularda bu ölçüde büyük olur. Bu geminin kaptanı olarak göreviniz yolcuları doğru hedefe en iyi şekilde g**ürmektir.

Youtube’dan para kazanmak, bu gemi kaptanı gibi olmaktan geçer. Telif haklarını ihlal etmemek, ne yaptığını bilmek, samimi davranmak, üretken olmak, çevresine saygılı olmak, aynı şekilde çevresinden saygı gören biri olmak gerekir. Bu koşulları sağlıyorsanız yazımıza devam edebiliriz.

Youtube’dan para kazanmak her ne kadar zor bir iş olsa da özgünlüğünüz ve üretkenliğiniz sayesinden engelleri aşabilirsiniz. Yapmanız gerekenler iyi bir kanal açmak, konu seçimini iyi yapmak, özgün ve kaliteli videolar çekip bunları düzenli bir şekilde devamlılığını sağlamaktır.

Bu saydığımız adımları sizlere maddeler halinde anlatacağım.

Kayıt
Kanal açmadan önce bir youtube hesabına sahip olmamız gerekmektedir. Youtube, bir Google servisi olduğu için ve tüm hesaplar tek bir çatı altında toplandığından sadece Gmail hesabı almamız bizim için yeterlidir. Gmail hesabını almak için https://accounts.google.com/SignUp burda ki kayıt adımlarını doğru şekilde tamamlayınız. Kayıt ettiğiniz bilgilerle Google’da oturum açınız bundan sonrasında zaten tüm Google servislerine bu bilgilerle giriş yapabileceksiniz.

Kanal Açma
Youtube hesabını edindikten sonra yapmanız gereken ilk ve önemli adımlardan biri de kanal oluşturmaktır. Kanal açmak için sağ üstte profil görseline tıklayınız ordan Kanalım’a tıklayınız. Daha önceden kanal oluşturmadıysanız sizden yeni bir kanal oluşturmanız istenecektir. Kanal ismini belirlerken hedefinize uygun bir isim olmasına dikkat ediniz. Mümkün olduğunda kısa ve anlamlı bir isim olması gerekir bu kullanıcıların size daha rahat ulaşabilmesini sağlayacaktır.

İçerik Üretme
Yazı başında anlattığım örnekte ki gibi okyanus’ta yol almanız için ilgi çekici, kaliteli ve özgün içerikler girmeniz gerekmektedir. Aksi halde bu koskocaman okyanusun ortasında kaybolup gidersiniz. Bunu kimse istemez öyleyse bu madde üzerinde pür dikkat kesiliniz.
Bu madde önemli olduğu için aşağıda ki gibi alt maddelere ayırmakta fayda görüyoruz.

– Konu Seçimi
Belirli bir youtube kitlesine sahip olabilmek için iyi bir konu seçimine ihtiyacınız var. Seçeceğiniz konular ilgi çekici ve aranma hacmi yüksek olan konular olmalı.
Konu seçiminde zorlanıyorsanız popüler kanallara bakarak kendinize uygun konular bulabilirsiniz.

– Özgünlük
Gene konu başında ki örneği vermek gerekiyorsa hatırladıysanız hayal gücünüzün iyi olması gerektiğini savunmuştum. Bizi ileriye g**ürecek en önemli unsur sürekli yeni fikirler üretebilme gücüdür yani hayal gücümüz…
Youtube çalışmalarınız da sürekli yeni ne yapabilirim diye kendinizi zorlamalısınız kimsenin yapmadığını yapmak emin olun size çok kazandıracaktır. Bunu yapamıyorsanız da üzülmeyin yapılanların için de de kendi felsefenizi uygulayarak özgünlüğü yakalayabilirsiniz.

– İçerik Kalitesi
Videolarınızı, kullanıcıların rahatsız olmayacağı şekilde üretiniz. Video çözünürlüğü, ses düzeyi, gürültü absorbsiyonu, çekim alanı gibi faktörler içeriğinizin kalitesini etkileyen teknik faktörlerdir. Bunun dışında fayda düzeyinde videolarınızın çekimine karar verin. Yani sırf içerik girmek için video kasmayın, faydasından çok kullanıcı gözünde kanalınızın değerini düşürmüş olursunuz.

Süreklilik
Bir süre içerik girip para kazandıktan sonra gevşemeye başlarsanız bu kazanç grafisinde aşağıya doğru bir kaymaya neden olacaktır. Daha fazla para kazanmak veya sabit düzeyde kazanç elde etmenin sırrı düzenli şekilde içerik girmekten geçer. Tabi içerik gireyim derken özgünlüğünüzü de konuşturmanız gerekir aksi takdirde çöp içerik girmeniz kaçınılmazdır.

Para Kazanma Özelliği
Yukarıda ki maddelere göre haraket ettiğimizi varsayarak artık para kazanmanın önünde bir engel olmadığını söyleyebiliriz. Para kazanabilmek için Youtube ayarlarından “Para Kazanma” özelliğini açık olması gerekmektedir. Bu özellik hesabınızda varsayılan olarak devre dışıdır aktif hale getirmek için kanal ayarlarından para kazanma özelliğini aktif etmeniz gerekir. Özelliği aktif ettiğimize göre reklam yayıncılığı hesabı yani Adsense hesabı açmamız gerekecek.

Adsense, videolarınızda reklam gösterimi yaparak kazanç elde etmenize olanak sağlayacak aynı zamanda parayı çekebilmeniz için gerekli tüm ayarları ve reklam istatistiklerini size sunacaktır.

Para kazanma özelliğini aktif ederken Youtube, sizi Adsense hesabı almanız için başvuru sayfasına yönlendirecektir. Başvuru formunu doldurarak yayıncı olma hakkına sahip olabilirsiniz.

Uyulması Gereken Kurallar
Toplum ahlağına uygun olmayan, müstehcen, ayrımcılığı körükleyen, kışkırtıcı, aşağılayıcı, telif hakkına girebilecek içerikler girmemeniz gerekmektedir.

Not: Kurallara aykırı hareket eden hesaplar tespit edildiğinde, kanal silinmekte olup kanal sahibinin tüm kazançlarına el konulmaktadır.

Ne Kadar Kazanırım?
Kazançlarınız, izlenme ve tıklanma sayısına göre değişiklik gösterir. Kazancınızı etkileyen diğer faktör ise içerik türünüzle ilişkilendirilen reklamın ait olduğu sektördür. Reklamları yapılan sektörlerin bıraktıkları miktar farklılık gösterebilir.

Kazancınızı etkiliyen diğer faktörler ise dil ve ülke seçimidir. Mesela İngilizce gibi evrensel bir dil varken sadece yerel dilde içerik üretiyorsanız etki alanınız da yerel olur.

Kaynak: https://zekiblog.com/internetten-para-ka...zanma.html
Aşağıdaki 1 üye Proton üyesinin mesajını beğendi:
Elektron
Son Düzenleme: 30-12-2017, Saat: 11:49, Düzenleyen: Proton.
Bul
#2
Teşekkürler yararlı olmuş.  Utangaç
Bul
« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular
Son Yorum
Hızlı Menü:
task